Deniz kirliliğinde söz sırası belediyelerde

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara” Çevre Sempozyumu, 18-19 Aralık tarihlerinde İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde yapılacak.

İSTANBUL

Marmara Belediyeler Birliği Encümen Heyeti tarafından karar verilen sempozyum, üniversiteler, bakanlıklar, belediyeler, kamu kurumları, medya, STK ve ilgili özel sektör paydaşların katılımıyla 18-19 Aralık 2012 tarihlerinde İstanbul Kadir Has Üniversitesi Haliç Kampüsünde gerçekleştirilecek. Sempozyuma Marmara Bölgesi büyükşehir belediye başkanları, Marmara Denizine kıyısı olan belediye başkanlarının yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gıda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katılacak.

BİLİMSEL VERİLER ORTAYA KONACAK

Sempozyumda Marmara Denizinin durumu, Marmara Denizine kirlilik veren kaynaklar ve yürütülen çalışmalar hakkında oturum düzenlenecek. Marmara Bölgesindeki belediyelerin, su ve kanalizasyon idarelerinin ve diğer yetkili kurumların çalışmaları bütüncül bir bakış açısıyla katılımcılara sunulacak. Sempozyumda Marmara Denizi ile ilgili ortaya atılan tüm söylemler, bilimsel veriler eşliğinde şeffaf bir şekilde masaya yatırılacak ve çözüm odaklı çalışmalar belirlenecek.

Sempozyumla ilgili bilgi veren Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şöyle konuştu: Kimi Marmara foseptik dedi, kimi Marmara suyu içilebilir temizlikte dedi, kimi Marmarada gönül ferahlığı ile yüzülebilir kimi de Marmarayı belediyeler kirletiyor dedi. Kurum ve kuruluşlar her boyutunda iyi tarafları kendilerine, ancak sıkıntıların sorumluluğunu belediyelere yıktılar. Söz sırası belediyelerde. Şeffaf bir tartışma ortamında tüm konuların masaya yatırılacağı ve Belediye boyutu, Bakanlık boyutu, Su-Kanalizasyon İdareleri boyutu, Finansman boyutu, Üniversiteler boyutu ve Özel sektör boyutunun ele alınacağı Derdimiz, Değerimiz, Denizimiz: Marmara sempozyumuna konunun tarafı olan herkesi, çözümün bir parçası olmak adına davet ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz