Dünyanın en büyüğünü yaptık

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde TÜBİTAK MAM Yerleşkesi’nde faaliyet gösteren ARDIC isimli ARGE firması, Android işletim sistemini dev bir dokunmatik ekrana aktaran özel bir sistem geliştirerek dünyada bir ilke imza attı.

ŞENOL AYDIN
KOCAELİ

65 inç ebadında olan bu tablet sayesinde TV ekranından oynarmışçasına dokunmatik bir şekilde oyun oynanabilecek, çizim yapılabilecek, film, izlenebilecek. Ardıc’ın geliştirdiği prototip 10 inçlik bir Android; Honeycomb tabanlı cihazın 1080p desteği bulunan 65 inçlik LCD ekrana bağlanmasıyla oluşturuldu.

Ekran üzerinde iki parmak kullanılarak basit işlemler gerçekleştirilebiliyor. Şirketin ürettiği tablette NVIDIA Tegra 2 işlemci, 1 GB RAM, 16GB flash hafıza, çift kamera, HDMI, USB, microSD yuvaları ve 3Gile WiFi bağlantısı bulunuyor. Bir istasyona yerleştirilen tabletin ekrana bağlanması sırasında video ve ses için HDMI, dokunmatik ekran için de USB kullanılıyor.

Bilişim teknolojileri alanında ARGE faaliyetleri yürütmek üzerine kurulan şirket, yaklaşık 3 yıllık sıkı bir çalışma sonrasında bu ürünü ortaya çıkardı. 30 personeliyle sıkı bir çalışma sonrasında bu ürünün ortaya çıktığını belirten Ardıc Genel Müdürü Hülya Karaerkek Kahveci, Android işletim sistemi üzerinde yapılan birçok değişikliğin tamamen yerli üretimi olmasından dolayı duyduğu gururu aktardı. Kahveci başarılı çalışmayı şu şekilde özetledi:

“Kendimize ait bir işletim sistemi var. Daha başka ne yapabiliriz diye düşündük. Bir tableti akıllı ekrana bağladık ve tablet üzerinden yaptığımız işlemlerin hepsini büyük ekranlara dokunarak direk dokunmatik hale getirdik.”

Çalışma süresinde personelin dahi dinlenme amacıyla oyun oynadığını dile getiren Kahveci, “Arkadaşlarımız bile sıkıldıklarında üzerinde oyun oynuyorlardı. Güzel bir şey çıktı ortaya. İnsanların ilgisini çekecek mi diye video çektik. Videomuzu yayınladık. Dünyaca tanınmış teknoloji sitelerden birinin dikkatini çekti. ‘Yayınlayabilir miyiz?’ diye izin istendi. Yayınlandı ve gördük ki dünyanın ilgisini çekti. Pozitif tepki gördü. Değişik öneriler de geldi. Oteller kullanmak için bilgi aldı.

Hastaneler,eğitim kurumları ve hatta evde kullanmak isteyenler bile bize danıştı, bilgi aldı” dedi.

Kahveci, Tablet bilgisayardan televizyona görüntü aktardığı izlenimine kapılanlar için, “Eğer öyle olsaydı ekran üzerine dokunarak işlem yapamazdınız. Bu diğer sistemlerde yapılabilecek bir şey değil. Cihazın daha iyi geliştirilmesi konusuna da değinen Kahveci, “Yapılacak işbirliği sonucunda kablosuz kullanılabilecek hale de getirilebilir. Teknolojinin ülkemizde nerelere getirilebileceğini gözler önüne seren bir çalışma. Bu ürün tamamen yerli bir üründür. Türk gençliği her şeyi yapmaya muktedirdir. Yeterki önleri açılabilsin” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz